Genel Kültür Güncel İş Dünyası

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk çiftlikleri günümüzde giderek popüler hale gelen bir iş kolunu oluşturmaktadır. Oldukça rağbet gören bu iş kolu özellikle şehir hayatından sıkılmış ve köyüne dönmek isteyen girişimciler tarafından oldukça sık bir biçimde uygulanmaktadır.

Tavuk çiftlikleri iki çeşitten oluşur, etlik tavuk yetiştiren çiftlikler ve yumurta tavukçuluğu yetiştiren çiftlikler. Etlik tavuk yetiştiren çiftlikler genellikle belirli markalar ile anlaşıp o markaların verdiği civcivlerin beslenip ve tavuk haline getirilmesi işlemlerinden oluşur. Yumurta tavukçuluğu ise daha serbest olarak kendi tavuklarınızdan düzenli olarak yumurta temin etmek ve bu yumurtaların satışı olarak özetlenebilir. İki türde ki girişimler oldukça farklıdır ve işe başlamadan önce bu farklar göz önünde bulundurulmalıdır.

Tavuk çiftliği kurarken verdiğiniz karara göre size en uygun yetişme modelini seçtikten sonra işe başlamanız için öncelikle kendinize uygun bir arsa ve üzerine yaptıracağınız kümes için araştırmalara başlayabilirsiniz. Arazinizi seçerken lojistik olarak iyi bir konumda olmasına ulaşımının rahat olmasına son derece dikkat etmeniz gerekir. Sarp arazilerde ulaşım büyük problem olacaktır.

Arazinizi seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise arazinin büyüklüğüdür. Genellikle bu işe küçük arazilerde başlayan girişimciler ileride işlerini büyüttüklerinden ve tavuk sayılarını artırmak istediklerinden büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Yetiştireceğiniz tavuk sayısına göre arazinizin en azından 1 dönüm olması, maddi kaynaklarınız var ise daha da büyük bir arazi seçmenizi tavsiye ederiz. Arazinizi seçtikten sonra üzerine yaptıracağınız kümes için araştırmalara başlayabilirsiniz. Bu araştırmalarınız sonucundan karşınıza prefabrik kümesler ve çadır kümesler çıkacaktır. Prefabrik kümesler bu iş için en uygun kümeslerdir fakat maliyetleri çadır kümeslere göre biraz daha yüksektir. İlk aşama için çadır kümesleri de tercih edebilirsiniz. Çadır kümesleri kaplayan branda konusuna özellikle dikkat etmeniz gerekir. Isı yalıtımı olmasına ve dayanma süresinin uzun olması konusundan çadır kümesi alacağımız firmadan detaylı bilgi edinebilirsiniz.