Genel Kültür Güncel İş Dünyası

İş Başvurularından Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş başvurularında nelere dikkat edilmesi gerekir konumuzu detaylı bir biçimde incelemeye geçmeden önce, günümüz koşullarında iş bulmanın ve işimizde uzun süre düzenli bir biçimde çalışmanın zorluklarını hepimiz biliyoruzdur. Bu nedenle iş başvuruları bu zorlukları aşmanın en önemli adımlarından bir tanesidir. İş başvurularını genelde üstün körü hazırlanmış cv ile yapmamız ise en büyük hatalarımızın başında gelmektedir. Dilerseniz iş başvurusunda dikkat edilmesi gereken konuları detaylı bir biçimde değerlendirelim.

Bir işe başvurmadan önce bilmemiz gerekenler öncelikli olarak işin niteliği ve bizim o işin niteliğine ne kadar uyduğumuzdur. İş ilanını ayrıntılı bir biçimde inceleyip, ilgili şirketin, ilgili pozisyon için istediği özellikler net olarak okunmalıdır. Bunlar genellikle eğitim durumu, iş konusunda teknik bilgiler, ehliyet gerekip gerekmediği, sigara kullanımı vb. bilgiler olarak karşımıza çıkıyor. Bu nitelikleri iyi anlamalı ve iş başvurumuzu bu bilgiler bizim için uygunsa yapmalıyız. Aksi halde hem ilgili şirketin insan kaynakları sorumlularını gereksiz yere meşgul ederiz, hem de ilgili işle aklımızı meşgul ederiz.

İş ilanındaki bilgileri iyice anladıktan sonra başvuru yapmadan önce, cv’mizi düzenli ve gerçekçi bir biçimde hazırlamalıyız. Cv’mizde kesinlikle eğitim bilgilerimiz, adres bilgilerimiz, daha önce çalıştığımız şirketler, pozisyonlar ve süreleri, hobilerimiz ve iş ile ilgili teknik bilgilerimiz bulunmalıdır. Kendimiz hakkında ne kadar detaylı bilgi verebilirsek, ilgili şirketin bizim hakkımızdaki görüşünü o kadar olumlu bir hale getirebiliriz.

Cv’mizi hazırlarken kesinlikle güler yüzlü ve özenli bir profil fotoğrafı kullanmalıyız. Bu ilk intiba için önemli bir etken olacaktır. Cv’miz ayrıca bir önyazıya da sahip olmalıdır. Bu ön yazıda bu işi neden istediğimiz, bu iş ile ilgili teknik ve teknik olmayan tecrübelerimiz düzgün bir üslupla belirtmeliyiz. İş başvurunuz esnasında bu adımları düzgün bir biçimde uyguladığınızda şirketin o ilanla ilgilenen departmanı sizi mülakata davet edecek ve detayları mülakat ile yüz yüze görüşmenizi sağlayacaktır. Mülakatlar iş başvuru sürecinin en önemli kısmıdır ve mülakat konusu umuyoruz başka bir başlık altında detaylı bir biçimde incelenecektir. İş başvuru sürecinde ki tüm adaylara başarılar diliyoruz.