Genel Kültür Güncel Sağlık

Alışveriş Bağımlılığı Nedir?

Zorunlu satın alma bozukluğu (CBD) olarak da bilinen alışveriş bağımlılığı, genellikle can sıkıntısı, yalnızlık veya depresyon gibi olumsuz duygularla savaşmak için bir şeyler satın alma zorunluluğu olarak tanımlanır. 

Araştırmalar, Avrupalı ​​yetişkinlerin yaklaşık% 3’ünün ve genç Avrupalı ​​yetişkinlerin% 8’inin bir miktar alışveriş bağımlılığından muzdarip olabileceğini gösteriyor. ABD gibi diğer ülkelerde bu rakam% 12’ye kadar çıkabilir.

Alışveriş bağımlılığının nedenleri?

Alışveriş bağımlılığı için tek bir tetikleyici yoktur. Aslında uzmanlar, bunun çoğu zaman diğer bağımlılıklar gibi başladığına inanıyor: duygusal acı, stres veya kaygı ile başa çıkmanın bir yolu olarak.

Alışveriş bağımlılığından muzdarip pek çok insan aynı zamanda diğer ruh hali ve kişilik bozukluklarından da muzdariptir. Diğerleri, can sıkıntısı veya düşük özgüvenle baş etmenin bir yolu olarak alışverişe yönelebilir.

Amerika’daki North Dakota Eyalet Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yapılan bir araştırmaya göre, CBD’li insanlar alışveriş yaparken genellikle coşku veya rahatlama hissi yaşarlar. Bu, bağımlılığı besleyen ama aynı zamanda artıran bir döngü yaratır çünkü aşırı harcama strese ve suçluluk duygusuna yol açabilir.

Bir alışveriş bağımlılığının uyarı işaretleri

Arada bir herkes savaşır, öyleyse normal alışveriş alışkanlıklarını ve potansiyel bir bağımlılığı nasıl ayırt edersiniz? MİA’lı insanlar, stresle baş etmenin tek yolu olarak alışverişe yönelirler. Arkadaşlarla buluşmak veya hobileri olmak yerine para harcamayı seçerler.

Bir sorununuz olabileceğine dair diğer işaretler şunları içerir:

  • Borçlanacağınız noktaya kadar alışveriş
  • Eşinizden, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yaptığınız alışverişleri gizlemek ve her zaman yalnız alışveriş yapmak
  • Alışverişten sonra suçluluk, utanç ve pişmanlık duyguları
  • Asla kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız şeyleri satın almak ve genellikle onları bir gardırop veya çekmecenin arkasına itmek ve var olduklarını unutmak

Harcama alışkanlıklarınızı kontrol etmek

Bir alışveriş bağımlılığınız varsa, harcamalarınızı kontrol etmenize yardımcı olmak için geliştirebileceğiniz alışkanlıklar vardır.

Boş zamanınızı geçirebileceğiniz diğer yolların bir listesini yapın. Sıkıldığınızda, üzgün olduğunuzda veya yalnız kaldığınızda genellikle alışverişe yönelirseniz, kendinizi daha iyi hissetmek ve meşgul olmak için alternatif yollar düşünmeniz gerekir.

Alışverişe giderken yanınıza birini alın. Alışveriş bağımlılığı olan insanlar genellikle satın aldıklarını saklarlar, bu yüzden yanınızda birinin olması yardımcı olabilir.

Sizin için anlamı olan bir tasarruf hedefi belirleyin. Daha büyük bir şey için para ayırmak, ani harcamaları azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sadece küçük bir şey satın almak için dışarı çıkıyorsanız (süpermarketteki birkaç eşya gibi), ani satın alımlardan kaçınmak için nakit alın ve kredi kartlarınızı evde bırakın.

İndirim kuponları ve özel tekliflerden etkilenmemek için perakende haber bültenlerinden ve posta listelerinden çıkın.

Nasıl ve nereden yardım alınır?

Bir terapist veya danışman, bağımlılığınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ülkenin her yerinde klinikler her tür bağımlılık için bir danışmanlık hizmetine erişim sunar.

Ayrıca sevk için doktorunuzla da iletişime geçebilirsiniz. Tedavi, özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak grup danışmanlığından ilaç tedavisine ve bilişsel-davranışçı terapiye (CBT) kadar değişebilir.